Czerwiec 2017

Praca zawodowa, rola radnego, mama dójki małych dzieci wkręciła się w rywalizację endomondo i zamiast zdawać relację z pracy radnego biega, jeździ na rowerze i pali kalorie. A tak poważnie cierpię jak większość z nas na brak czasu. Staram się aktywnie uczestniczyć w pracach naszych komisji stałych w gminie składam propozycje pomysły, wątpliwości, ale jak wiemy od pół roku żyjemy w innej rzeczywistości i trudno jest pewne rzeczy zaakceptować i zmienić. Więc przed nami wiele pracy.
"Kluczem do naszego szczęścia jest pasja każdy powinien znaleźć to co go szczęśliwa i pochłania". Moja praca, moje dzieci, aktywność fizyczna to moja pasja.
Praca radnego to praca na rzecz mieszkańców cieszę się że to nie tylko komisje, sesje ale również aktywna współpraca z mieszkańcami Chrościc. Miło, że coraz więcej osób angażuje się na rzecz naszej lokalnej społeczności. Dobrze, że dostrzegacie problemy zgłaszacie i nie jesteście na nie obojętni.

Kwietniowa sesja Rady Gminy

Kolejna sesja Rady Gminy, która odbyła się 27 kwietnia dotyczyła zaopiniowania Wieloletniej Prognozy Finansowej. Decyzja ważna ponieważ Regionalna Izba Obrachunkowa domagała się przedstawienia zaopiniowanej prognozy finansowej, a kolejne odkładanie w czasie tej decyzji związane było z przygotowanie przez Urząd Gminy programu naprawczego.
Wieloletnia prognoza finansowa JST stanowi instrument wieloletniego planowania finansowego w jednostkach samorządu terytorialnego. Inicjatywa w sprawie sporządzenia projektu uchwały w sprawie WFP i jej zmiany należy wyłącznie do zarządu jednostki samorządu terytorialnego.
WPF obejmuje prognozę m.in. takich parametrów budżetowych jednostki samorządu terytorialnego, jak:
-dochody bieżące oraz wydatki bieżące budżetu,
-dochody majątkowe oraz wydatki majątkowe budżetu,
-wynik budżetu wraz ze wskazaniem przeznaczenia nadwyżki albo sposobu sfinansowania   deficytu,
- przychody i rozchody budżetu, z uwzględnieniem długu zaciągniętego oraz planowanego do zaciągnięcia.
Obligatoryjnym elementem WFP jest również kwota długu jednostki samorządu terytorialnego wraz ze wskazaniem sposobu sfinansowania jego spłaty, fakultatywnym zaś upoważnienie dla organu wykonawczego do zaciągania zobowiązań.(źródło http://sejm.gov.pl)
Co to dla wszystkich mieszkańców oznacza? jednoznacznie przyjąć trzeba, że nasz budżet z 79 mln zł zmniejszy się w roku 2022 do 38 mln zł. Jeszcze do roku 2020 wynosić będzie 44 mln, ponieważ uwzględniania pieniędze uchwalone przez Radę Miasta  Opola.
Zastanawia mnie fakt, że od kilkunastu miesięcy komentuje się ustawę, która dopuszcza "okradanie samorządów" czego konsekwencją jest "projekt Wielkiego Opola",  a nadal brakuje działań w kierunku zmiany tej ustawy. Czy też opracowania regulacji prawnych które uwzględniały by pomoc ministerialną lub wypłatę rekompensat za utracony majątek.
WPF przyjęli Radni jednogłośnie.
Zmiany budżetowe już nie spotkały się z jednogłośną akceptacją radnych, trzy osoby wstrzymały się przy głosowaniu
Zmiany budżetowe przedstawiam poniżej
0002
0003
Jednogłośnie został przyjęty „Programu współpracy Gminy Dobrzeń Wielki z organizacjami pozarządowymi o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za rok 2016”
Zaakceptowane przy jednym głosie wstrzymującym zostały zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Dobrzeń Wielki-2, które dotyczyły przesunięcia linii zabudowy.
W sprawach różnych przedstawiona została koncepcja i założenia spółki PROWOD. O spółce przedstawię kilka informacji w kolejnym wpisie.
Wiem, że mieszkańcy oczekują dokładnych informacji dotyczących zmian w funkcjonowaniu jednostek w naszej gminie, zarobków dyrektorów (w skrócie cięć finansowych ) więc postanawiam podjąć działania w celu przedstawienia obecnej sytuacji gminy. Zachęcam do śledzenia wpisów.

Łatwo oceniać trudniej działać. Moja przygoda w Radzie Gminy dobiega końca. Krytykantów i sceptyków w stosunku do działań radnych jest wielu...