Sesja Rady Gminy nr 9

24 września 2015 odbyła się sesja z udziałem 14 radnych i władz gminnych.

Na sesji w tajnym głosowaniu wybrano ławników na kadencję 2016-2019. Do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy wybrany został Sławomir Petrus oraz Monika Mościcka - Starosta.

Po dokładnym omówieniu reorganizacji spółki PROWOD, a dokładnie połączeniu  Zakładu  Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej  z Międzygminnym Zakładem Wodociągów i Kanalizacji uchwała przegłosowana została jednogłośnie.

Po raz kolejny przyznano dotacje na klasztor w Czarnowąsach, a dokładnie na kontynuację prac remontowych elewacji zewnętrznej zabytkowego zespołu budynków klasztornych  - 130 000,00 Dotacja dla Parafii Czarnowąsy na renowację obrazu w kościele parafialnym - 50 000,00. Zwiększenie budżetu na te prace zostało spowodowane nie otrzymaniem zapowiadanego dofinansowania z Ministerstwa. Uchwała została przyjęta przy jednym głosie wstrzymującym.

Przyjęta została jednogłośnie uchwała dotycząca  przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego DOBRZEŃ WIELKI-4, CZARNOWĄSY- 2.Mimo iż na komisji rozwoju gospodarczego kilku radnych wstrzymało się od głosu, Pan Wójt rozwiał wszelkie wątpliwości i ustawa została przyjęta.

Kontrowersje pojawiły się przy zatwierdzeniu zmian w budżecie i przyjęty został wniosek mniejszości  o wyłączeniu z dofinansowania na chwilę obecną budowy nowych przyłączy do sieci cieplnej na terenie gminy - 50 000,00 i budowy sieci cieplnej ul. Różana Czarnowąsy - 350 000,00. Sprawa wróci pewnie ponownie do głosowania, gdy elektrownia przedstawi swoje stanowisko w związku z rozbudową sieci cieplnej.

Po raz kolejny przyznano dodatkowe 55 tyś zł na wydatki związane z opłatami za zakup energii elektrycznej, cieplnej, wody, gazu dla obiektów sportowych na terenie gminy.

Zmiany w budżecie przyjęte zostały 10 głosów za, 3 przeciw, 1 wstrzymujący.

W sprawach różnych pojawił się temat poruszony przez pana przewodniczącego dotyczący aquaparku i kosztów utrzymania, remontu GOK-u, wykupu ziemi na boisko przy Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim. Prośba do Zarządu dróg w sprawie oznakowania pierwszeństwa przejazdu na ścieżkach rowerowych w Dobrzeniu Małym.

2 komentarze:

  1. 1. "Mimo iż na komisji rozwoju gospodarczego kilku radnych wstrzymało się od głosu, Pan Wójt rozwiał wszelkie wątpliwości i ustawa została przyjęta". - chodziło zapewne o uchwałę jako akt prawa miejscowego a nie o ustawę, która jest aktem powszechnie obowiązującym ;) 2. Po raz kolejny interes Kościoła został postawiony ponad interesem obywateli i zamiast dofinansowania przyłącza wydano na obraz... Nic jednak mnie w tej Gminie nie zdziwi jeżeli chodzi o relację władza-Kościół. Na utrzymanie przedszkoli zakonnych co roku wydawane są astronomiczne pieniądze przy czym równocześnie brakuje pieniędzy na otwarcie nowych grup w istniejących przedszkolach oraz doposażanie istniejących budynków. Przedszkola prowadzone przez Kościół powinny być w większości finansowane ze składek rodziców a zadaniem Gminy jest sprawowanie pieczy nad przedszkolami PUBLICZNYMI. 3. Kwestia ostatnich "renowacji" w okolicznych kościołach - nie podoba mi się sposób w jaki są przeprowadzane, a dokładniej o odrywanie poszczególnych elementów od spójnego architektonicznie wnętrza świątyni poprzez zastępowanie elementów złotych i beżowych - srebrnymi i czarnymi. Bezgraniczne zaufanie konserwatorowi zabytków, który czasem nawet nie odwiedza miejsca pochodzenia zabytku, jest złą drogą. Przydałaby się w tym zakresie większa kontrola.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam



    Przepraszam za błąd oczywiście dotyczyło uchwały a nie ustawy. Cieszę się, że ktoś zagląda na bloga i jeszcze go czyta z taką uwagą. Na pewno nikt nie stawia interesów kościoła ponad dobrem obywateli. Może w moim wpisie zabrakło wyjaśnienia, dlaczego radni nie chcą na chwilę obecną dofinansować ciepła. Wiąże się to z niejasnym stanowiskiem elektrowni. A dodatkowo rozbudowuje się ciepło tylko w Czarnowąsach pomijając inne miejscowości (chodzi o Dobrzeń Mały), bo Chróścice i tak nie mają, co liczyć na ciepło z elektrowni. Radni chcą wiedzieć jakie jest stanowisko elektrowni a później podejmie się kroki rozbudowy ciepła (istnieje zagrożenie, że gmina zainwestuje setki tysięcy w rozbudowę i wymianę starej nitki ciepła, a ceny ciepła będą rosnąć w taki sposób, że mieszkańcy zaczną rezygnować)W październiku elektrownia ma przedstawić swoje stanowisko.



    Jeżeli chodzi o dofinansowanie do renowacji klasztoru w Czarnowąsach to myślę, że trzeba spojrzeć na to, jako na zabytek w naszej okolicy, o który warto zadbać (już można zwiedzać obiekt z zewnątrz a będzie również możliwość zwiedzania go wewnątrz dla grup zorganizowanych) Niestety Ministerstwo trochę ograniczyło środki i rzeczywiście 50 % kosztów pokrywa gmina 300 tyś zł. wyłożyły siostry zakonne.

    Jeżeli chodzi o finansowanie przedszkoli katolickich to niestety gmina musi realizować to zadanie wynikające z umowy konkordatowej podpisanej przez rząd Hanny Suchockiej w 1993r a później ratyfikowanej w 1998r. Na pewno nie jest tak, że przedszkola publiczne są w cieniu przedszkoli katolickich. Była taka sytuacja, że grupa 2,5 latków w Chróścicach nie została przyjęta (w tym moje dziecko też), ale okazało się, że przybyło podań i gmina wyraziła zgodę na utworzenie oddziału. Wydaje mi się, ale to jeszcze sprawdzę, że gmina dopłaca do dziecka w przedszkolu katolickim
    ( społecznym) tyle, co publicznym resztę dopłaca rodzić.



    Jeżeli chodzi o ostatnią kwestię to niestety nie mam pojęcia i kompetencji w tym zakresie, ale jeżeli Pan zauważa jakieś błędy to myślę, że warto zgłosić to w gminie lub szczegółowo na piśmie do mnie a ja przekaże dalej. Bo ja nie wypowiem się w tym zakresie. Chociaż kontrole pewnie jakieś są, ale jak to się odbywa to nie wiem.

    OdpowiedzUsuń

Łatwo oceniać trudniej działać. Moja przygoda w Radzie Gminy dobiega końca. Krytykantów i sceptyków w stosunku do działań radnych jest wielu...