"Wielkie Opole" kosztem gminy Dobrzeń Wielki

„W 1998 roku Opolanom zagotowała się krew, kiedy rząd Akcji Wyborczej Solidarność podjął próbę likwidacji województwa opolskiego. Projekt zmian przygotował wąski krąg ekspertów, nikt nie konsultował go z lokalnymi społecznościami. Wobec takiej arogancji władzy dziesiątki tysięcy Opolan gwałtownie zaprotestowało, podkreślając dumę z bycia Opolaninem.

Dla Jerzego Dudy, mieszkańca podopolskich Krzanowic, było to stanowczo mało, dlatego w rubryce "Brońmy swego" radził: "Po wsiach ludzie mają niewielkie możliwości podpisania list protestujących przeciw likwidacji województwa. Jedna gazeta w rodzinie czy dwie, gdzie jest kilkoro dorosłych, to za mało, nie każdy was zresztą kupuje. Może by ludzie z OKOOP-u przyjeżdżali w teren, stanęli w niedzielę pod kościołem albo i w gospodzie, a każdy chętnie by się podpisał. Bo wszyscy jesteśmy obrońcami województwa".

Po siedmiu miesiącach walka mieszkańców Opolszczyzny o zachowanie województwa na administracyjnej mapie Polski zakończyła się sukcesem.

Przez kolejne lata NTO nie odpuszczała tematu rozwoju Opolszczyzny. W 2006 roku na łamach gazety rozgorzała dyskusja o kondycji regionu (po roku jej zapis ukazał się w wydaniu książkowym). Gazeta piórami czołowych przedstawicieli opolskiego świata nauki, kultury, biznesu i polityki podjęła próbę analizy sukcesów i porażek region.”

Żródło tekst NTO

Czytaj więcej: http://www.nto.pl/artykuly-archiwalne/art/4505739,bronmy-swego-czyli-nto-w-walce-o-wojewodztwo,id,t.html

Rok 2015 walczymy o gminę Dobrzeń Wielki

Gdy walczono o województwo opolskie to regionem nazywano całą Opolszczyznę. Dzisiaj w obliczu likwidacji kilku gmin na rzecz Opola mówi się o silnym regionie =silne Opole.

Zabierając sołectwa gminom, osłabiamy region.

W gminie Turawa podatek z terenów Zawada -Turawa Park to około 1,5 mln zł. Być może to nie wielka suma, ale dla zadłużonej gminy, która posiada piękne jeziora turawskie to bardzo dużo. Gdyż tak naprawdę te źródło dochodu umożliwiało inwestycje wokół jezior turawskich.  Baza turystyczna, z której korzysta całe województwo, pozbawiona zostanie możliwości dalszych inwestycji. Zaopatrzenie terenów wokół jezior w kanalizację finansowane było z zaciągniętego kredytu. Z obciążonym ubogim budżetem gminy pozostaną mieszkańcy, którzy także mają oczekiwania i potrzeby.

W gminie Dobrzeń Wielki zabranie głównego źródła dochodu Elektrowni z przylegającymi sołectwami spowoduje ogromne konsekwencje. Obecnie mamy świetnie funkcjonującą oświatę; przedszkola, szkoły. Czy gminę będzie stać na utrzymanie w każdej miejscowości szkół i przedszkoli?

Czy liceum ogólnokształcące, które założone zostało, w 1953 jako pierwsze liceum wiejskie w Polsce, a obecnie finansowane jest przez gminę przestanie istnieć? Co się stanie z Zasadniczą Szkołą Zawodową i Technikum?

„Dziś dobrzeńskie liceum należy do najbardziej nowoczesnych szkół w kraju. Zarówno sam obiekt jak i wyposażenie placówki stanowią obiekt zazdrości wielu opolskich szkół. Budynek posiada ciekawe rozwiązania architektoniczne, jest przestronny, zaopatrzony w nowoczesne środki dydaktyczne i multimedialne. Tu z przyjemnością się przebywa. Jednak sam budynek to nie wszystko. Atmosferę szkoły tworzą ludzie.” (żródło tekstwww.2014.zsdobrzenwielki.pl/data/pliki/artykuł_liceum.pdf)autor Lidia Majchrak.)

Kluby sportowe, Gminy Ośrodek Kultury to główne miejsca, w których spędzają czas nasze dzieci i młodzież. Wiemy dobrze, że w takiej formie po podziale gminy nie przetrwają.

Bardzo ważny aspekt to również ludzie, którzy pracują w tych placówkach. Trenerzy, instruktorzy, nauczyciele z gminy Dobrzeń Wielki, okolicznych miejscowości, ale również z Opola stracą pracę.

Ludzie stracą pracę, ale zyskają bilet do ZOO za 1 zł.

Opole musi się rozwijać i ma aspiracje być konkurencyjne dla Katowic i Wrocławia.
Takie ambicje należy schować do kieszeni. Ponieważ Opole i tak nie jest w stanie dorównać sąsiednim stolicą województw. Nie zmieni tego Elektrownia, czy dodatkowe tereny inwestycje.  Nie zmieni tego utworzenie nawet wydziału lekarskiego.

Prawda jest taka, iż Opole potrzebuje PIENIĘDZY. Bo planuje się inwestycje typu:

Ośrodek jeździecki
stadninawww.nto.pl/wiadomosci/opole/art/9138763,centrum-konnej-rekreacji-powstanie-w-opolubierkowicach,id,t.html

Plac Kopernika
plac kopernika

Stok narciarski na górce śmierci ZWM
stok

http://opole.wyborcza.pl/opole/1,35086,19265876,dwa-stoki-narciarskie-w-opolu-to-bardzo-mozliwe.html

Mieszkania komunalne

mieszkania

Hala lekkoatletyczna

http://www.nto.pl/serwisy/akademicka/art/9105139,hala-lekkoatletyczna-powstanie-w-kampusie-politechniki-opolskiej,id,t.html

Lodowisko na Rynku
lodowisko

Są to inwestycje atrakcyjne dla społeczeństwa, ale bardzo kosztowne. W minimalny sposób podniosą atrakcyjność miasta Opola. Ale w znacznym obciążą budżet miasta. 

Bardzo dobrze, że Opole podejmuje wielkie wyzwania, realizuje ciekawe pomysły, stawia na sport. Tylko dlaczego to ma się odbywać kosztem naszej gminy. W gminie Dobrzeń Wielki też mamy ciekawe pomysły chcemy inwestycji, które będą służyć wszystkim mieszkańcom województwa. A każdy przyzna, że basen w Dobrzeniu Wielki to inwestycja bardzo oczekiwana z której mogliby korzystać również mieszkańcy Opola. Bo niestety w Opolu baseny nie są przystosowane dla małych dzieci brak "brodzika", małej zjeżdżalni, temperatura wody.

Pan prezydent Opola chce realizować swoje ambicje „Wielkiego Opola”. Czy teraz mieszkańcy nie muszą uprawiać swojego ogródka, bo mogą zabrać marchewkę z ogórka sąsiada? 

2 komentarze:

  1. ~DobrzeniedoOpola ...hehehe8 grudnia 2015 11:42

    Historia tak jak natura zatacza krąg, dlatego próba zabrania Dobrzenia i środków z jakich się ta piękna gmina rozwija ponownie ma miejsce aktualnie.Czy ościenne gminy sobie z tym poradzą ??
    Podobno decyzja jest już podjęta !

    OdpowiedzUsuń
  2. ~Elżbieta Flisak14 grudnia 2015 05:41

    Nalezy podkreślić, że Opole widzi rozwój w zagęszczaniu sieci dróg samochodowych. Władze są gotowe nawet ubiegać się o dofinansowanie europejskie na te drogi, które niweczą środki dopiero co wniesione przez UE na rewitalizację alei i parków (Bolko, Pasieka, bulwary wzdłuż Odry i Młynówki). Mało tego, są też gotowe finansować te drogi z kredytu zaciągniętego pod zastaw akcji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. Będzie się nas oplatać obwodnicami, a jednocześnie będzie się poszerzać arterie śródmiejskie. Jeśli wszyscy razem nie zaprotestujemy tu i teraz przeciwko całkowicie błędnej strategii 'rozwoju' Opola, która polega na odwrocie od zrównoważonego rozwoju, na nieustalaniu priorytetów w opartciu o konstytucyjne prawa człowieka i wartości chrześcijańskie, na nieszanowaniu tego, co już mamy, na nieoszczędnym gospodarowaniu posiadanymi środkami, na nieunikaniu zadłużeń i na niekonsultowaniu planów z najbardziej zainteresowanymi, a wręcz na manipulowaniu ich postawami, to przez nadchodzące trzy lata zajdą daleko idące i w dużej mierze nieodwracalne zmiany, i to - jak widać - nie tylko w samym Opolu.

    OdpowiedzUsuń

Łatwo oceniać trudniej działać. Moja przygoda w Radzie Gminy dobiega końca. Krytykantów i sceptyków w stosunku do działań radnych jest wielu...