Kontrakt społeczny

kontrakt
Po przeczytaniu kontraktu jaki przedstawił Pan Prezydent Opola nasuwa się pytanie czy Pan Wiśniewski zapoznał się jak wygląda finansowanie poszczególnych sołectw i organizacji w gminie Dobrzeń Wielki. Mimo iż deklaruje wsparcie oświaty, OSP, LZS to myślę, że na pewno nie na takim poziomie, jaki jest obecnie. Czy może obiecać wsparcie finansowe klubu LZS Świerkle, który skupia mieszkańców gminy grających na poziomie B klasy. Czy Pan Wiśniewski wie o istnieniu tego klubu? Oczywiście szkołę w Czarnowąsach na razie utrzyma, bo uczęszczają tam dzieci z okolicznych miejscowości, a budynek dopiero, co został rozbudowany. Ale Opole jak większość samorządów szuka oszczędności w oświacie i niekoniecznie placówka otrzyma podobne dofinansowanie jak obecnie. Celem jest zmniejszenie dopłat do oświaty.(główne źródło finansowania oświaty to dotacja z Ministerstwa).
100 tysięcy złotych na dzielnice to Czarnowąsów raczej nie zadowoli, gdyż obecnie same inwestycje w Czarnowąsach planowane są na kwotę 3 milionów złotych. Oprócz funduszu sołeckiego, który wynosi ok. 50 tysięcy złotych.
Prawie cała działalność kulturalna skupiona jest w Gminnym Ośrodku Kultury, więc dużego wsparcia nie będzie musiał Pan Prezydent przeznaczać na kulturę, bo placówka ta pozostanie poza granicą Opola. Mimo iż pewnie nadal dla dzieci i młodzieży z Czarnowąsów, Krzanowic czy Borek będzie to główne placówka kulturalna. Niestety wszyscy na tym stracą, ponieważ gmina Dobrzeń Wielki będzie zmuszona ograniczyć wsparcie Gminnego Ośrodka Kultury, a także jego rozbudowa pozostanie pod znakiem zapytania. Komfort zajęć się nie poprawi, a pojawi się opłata za zajęcia znacznie wyższa niż obecnie.
Nie wiem jak można zawierać kontrakt i obiecywać standard gorszy niż obecnie mają sołectwa.
Mieszkańcy wyjaśnili już, że bilety do zoo i na basen za 1 zł to nie jest argument. MZK w gminie już jest przy wsparciu finansowym środków budżetowych gminy Dobrzeń Wielki. Do Brzezia autobus MZK i tak nie będzie dojeżdżał, jeżeli w rękach Opola znajdzie się tylko ta część z Elektrownią.
Jak można podejmować takie poważne dyskusje? Rozbijać dobrze funkcjonujące gminy nie mając wiedzy o sołectwach i nie przedstawiając żadnych racjonalnych argumentów.
Pan Prezydent świetnie ujął w kontrakcie to, co stracą mieszkańcy sołectw przyłączonych do Opola jak również tych pozostających w Gminie Dobrzeń Wielki.
Publikacja2

NIE dla podziału gminy

W nawiązaniu do przedświątecznych artykułów i wywiadów w mediach, wiele zarzutów skierowanych było w stronę działań podejmowanych przez mieszkańców gmin dotyczących protestów, plakatów, kwitując to, jako nadmiar emocji przy braku merytorycznej dyskusji. Trzeba pamiętać, że mieszkańcy gmin nie mają za sobą mediów regionalnych, tak jak Pan Prezydent Wiśniewski, Przewodniczący Rady Miasta Pan Ociepa czy redaktor naczelny NTO Pan Zyzik, którzy jawnie na antenie radia czy w NTO mogą krytykować działania mieszkańców, nie przedstawiając merytorycznych argumentów.
Co mogą zrobić mieszkańcy gmin, jeżeli konsultacje lub referendum w demokratycznym kraju nie są wiążące przy tak sformułowanej ustawie?
Tak, Panie Ociepa, ludzie walczą o swoją pracę i to nie „lokalny establishment”, tylko pracownicy oświaty, klubów, ośrodka kultury. Słowa Pana Prezydenta, że nie zostaną zlikwidowane szkoły, przedszkola, co oznaczają?
Pewnie placówki te pozostaną nieruszone w obecnej kadencji, która trwa do 2018 roku. Kolejną kadencję mogą wygrać nowe osoby, które będą szukały oszczędności właśnie w oświacie, sporcie, kulturze. Pamiętajcie Panowie, prezydentem Opola się bywa, Radnym Miasta także.
O pracę walczą również pracownicy szkół, trenerzy, instruktorzy w tej części sołectw, która pozostanie w gminie Dobrzeń Wielki, ale pozbawiona zostanie dużej części budżetu. O swoją pracę walczą urzędnicy tak jak kilka lat temu walczono o Opolszczyznę. W obawie przed likwidacją jednostek wojewódzkich.
O swoje tradycje, kulturę, historię walczą mieszkańcy, to nie tylko tablica z nazwą miejscowości. Jeżeli tak dobrze jest w Opolu to, czemu mieszkańcy w ostatnich latach wybierają gminę Dobrzeń Wielki.  Czy ktoś bierze pod uwagę, że człowiek bierze kredyt, kupuje działkę, buduje dom, sadzi drzewo i wybiera, jako swoje miejsce na ziemi wieś. A tu pewnego dnia budzi się Pan prezydent Opola i stwierdza, że zrobi rewolucję terytorialną i poprzesuwa granice Opola, bo marzy mu się wielkie Opole.
Kilka faktów:
Miasto Opole w ostatnich latach na dofinansowaniu do oświaty zaoszczędziło. Można pogratulować gospodarności.
Czy sołectwa, które zostaną przyłączone do Opola będą mogły liczyć na wsparcie finansowe w takiej mierze jakiej oczekują?
Oczywiście wiele szkół w Polsce zlikwidowano, wielu nauczycieli, pracowników straciło pracę. Często bywały to racjonalne decyzje. Spowodowane niżem demograficznym. Ale czy teraz, mimo iż niż demograficzny już tak mocno nie dotyka szkół podstawowych i gimnazjalnych sołectwa, które mają zostać przyłączone do Opola mogą czuć się bezpiecznie. Takiej gwarancji niestety nie ma.
W porównaniu do lat 2007 - 2010 r. dopłata ze środków budżetowych gminy Opole zmniejszyła się o 5,5%.
W celu zminimalizowania kosztów na edukację w latach 2011 – 2015 dokonano zmian w systemie zarządzania i finansowania oświatą polegających na:
 likwidacji szkoły podstawowej i gimnazjum w Pogotowiu Opiekuńczym,
 likwidacji Publicznego Gimnazjum Nr 2,
 połączeniu Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 16 i Przedszkola Publicznego Nr 16 w Zespół Szkolno–Przedszkolny Nr 2,
 standaryzacji zatrudnienia pracowników niepedagogicznych w szkołach ponadgimnazjalnych (zmniejszenie liczby etatów o 46,73),
 standaryzacji zatrudnienia pracowników pedagogicznych (zmniejszenie liczby etatów wsparcia o 13,75) w szkołach ponadgimnazjalnych i placówkach oświatowych,
 prowadzenie racjonalnie polityki zatrudniania pracowników pedagogicznych we wszystkich jednostkach oświatowych w celu eliminacji wypłaty jednorazowego dodatku wyrównawczego dla nauczycieli wynikającego z art. 30a K.N.,
 stałe monitorowanie kosztów eksploatacji budynków w szczególności koszty mediów.
Nie moja rola, aby oceniać, czy likwidacja szkół i reorganizacja była celowa. Zmierzam do tego, że nie można zagwarantować, że placówki oświatowe, kluby sportowe, OSP itp. za kilka lat nie zostaną zlikwidowane.
Nie mamy gwarancji, że w kolejnych kadencjach nowe władze samorządowe nie podejmą decyzji dotyczących likwidacji placówek.
http://www.24opole.pl/8147,Szkoly_w_Opolu_do_likwidacji._Jakie_zmiany_i_kiedy,wiadomosc.html

Grudniowe Sesje Rady Gminy

Koniec grudnia był dość intensywnym czasem ze względu na to, iż rozpoczęta 22 grudnia sesja nie została zakończona i kontynuowana była tuż po świętach 29 grudnia. W międzyczasie odbyła się Komisja Rozwoju Gospodarczego, na której poruszone tematy to sprawy mienia komunalnego oraz projekt budżetu. 28 grudnia odbyła się Komisja Oświaty, Kultury, Wychowania i Sportu, która zakończyła się po 4 godzinach.
Wszelkie rozmowy koncentrowały się wokół projektu budżetu na 2016r. Zainteresowanie budżetem skoncentrowane było wokół wydatków przeznaczonych na inwestycje.
Czy nas mieszkańców Chróścic może satysfakcjonować taki plan inwestycji, trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Potrzeb na pewno mamy znacznie więcej.
Plan inwestycji na rok 2016 to kwota 12 702 842,00.
Na Chróścice w planach inwestycyjnych została przeznaczona kwota 2300 000 zł.
Inwestycje w Chróścicach:
  • Budowa ścieżki pieszo - rowerowej przy drodze wojewódzkiej Nr Nr 457 na trasie Chróścice – Stare Siołkowice - inwestycja kontynuowana 300 000,00
  • Przebudowa ul. Sienkiewicza Chróścice I etap 1 800 000,00
  • Modernizacja kuchni sali wiejskiej w Chróścicach 200 000,00 (kwota oczywiście niewykorzystana w zeszłym roku, gdyż inwestycja nie została zrealizowana)
Na pewno zastanawia duża suma pieniędzy przeznaczona na remont ulicy Sienkiewicza, ale jak się okazuje znajdują się tam torfowiska i samo przygotowanie podłoża jest tak kosztowne.
Inwestycje w Czarnowąsach
  • Projekt rozbudowy drogi powiatowej Nr O 1702 w ciągu ul. Wolności w miejscowości Czarnowąsy w zakresie przebudowy ciągu pieszego na ciąg pieszo - rowerowy - inwestycja kontynuowana 88 929,00
  • Budowa ścieżki pieszo - rowerowej przy drodze powiatowej Nr O 1702 na trasie Czarnowąsy - Świerkle 200 000,00
  • Przebudowa ul. Wąskiej Czarnowąsy 700 000,00
  • Zakup wyposażenia placu zabaw Przedszkola w Czarnowąsach 10 000,00
  • Budowa sieci cieplnej ul. Różana Czarnowąsy 300 000,00
  • Budowa boiska "Orlik" w Czarnowąsach 1 000 000,00
Dobrzeń Wielki
  • Przebudowa ul. Św. Rocha Dobrzeń Wielki 200 000,00
  • Budowa ul. Strzelców Bytomskich Dobrzeń Wielki 1 700 000,00
  • Przebudowa budynku komunalnego ul. Strzelców Bytomskich 19 Dobrzeń Wielki 280 000,00
  • Budowa kanalizacji ul. Strzelców Bytomskich Dobrzeń Wielki 400 000,00
 Dobrzeń Mały
  • Przebudowa ul. Otok Dobrzeń Mały 500 000,00
  • Modernizacja sali OSP Dobrzeń Mały 170 000,00
  • Projekt budowy sieci cieplnej w miejscowości Borki i Dobrzeń M. 300 000,00
Brzezie
  • Oprac. projektu budowlano-wykonawczego rozbudowy budynku Przedszkola w Brzeziu 13 500,00
  • Zakup kontenerów z przeznaczeniem na pomieszczenia dydaktyczne i obsługi Przedszkole w Brzeziu - inwestycja kontynuowana 50 000,00
Borki
  • Projekt rozbudowy skrzyżowania drogi woj. Nr 454 ul. Opolskiej z ul. Kolejową i ul. Struga oraz budowy ścieżki rowerowej w miejscowości Borki - inwestycja kontynuowana 72 570,00
  • Projekt przebudowy ul. Obrońców Pokoju Borki 70 000,00
  • Termomodernizacja sali wiejskiej w Borkach 200 000,00 zł
Świerkle
  • Modernizacja ul. Mickiewicza Świerkle 160 000,00
Krzanowice
  • Projekt rozbudowy ul. Górna Krzanowice - inwestycja kontynuowana
16 000,00

Na oświetlenie ulic, placów, dróg zaplanowana została kwota 400 000.
Projekt budżetu został przez wszystkich Radnych przyjęty dnia 29.12.2015.
Komisja oświaty na posiedzeniu komisji opracowała wnioski, które przedstawione zostały na sesji Rady Gminy.
Wnioskowano o zorganizowanie przewozu z Brzezia dla uczniów do szkół ze względu na bezpieczeństwo. Z propozycją wydłużenia trasy do Świerkli i umożliwienia młodzieży dojazdu do Liceum do Dobrzenia oraz dojazdu mieszkańcom do Dobrzenia. Przejazd płatny.
Wnioskowano również o podjęcie działań w sprawie planowania i projektowania budowy nowego przedszkola w Dobrzeniu Wielkim. Sytuacja przedszkola w Brzeziu zarówno lokalizacja jak i warunki wymagają zmian. Przedszkole w Dobrzeniu Wielkim mieści się w budynku szkoły, a szkole brakuje pomieszczeń. Przede wszystkim kuchnia i stołówka wymagają zmiany lokalizacji i rozbudowy.
Kolejny wniosek dotyczył zaplanowania wszelkich inwestycji z zakresu oświaty, sportu, które miałyby zostać przeprowadzone w naszej gminie oraz harmonogramu ich realizacji na przynajmniej 3 lata.

Łatwo oceniać trudniej działać. Moja przygoda w Radzie Gminy dobiega końca. Krytykantów i sceptyków w stosunku do działań radnych jest wielu...