Zbliża się koniec kadencji....



Czas bycia Radym Gminy Dobrzeń Wielki dobiega końca, rozkręca się kampania wyborcza. Jak już większość wie nie podjęłam walki o mandal radnej w naszej gminie. Cieszy mnie to, że wiele osób zaangażowało się i pojawiło wielu kandydatów by powalczyć o mandat radnych.
W 2014 roku pięciu Radnych otrzymało mandat bez udziału w głosowaniu z powodu braku kontrkandydatów. Liczba kandydatów na radnych wynosiła 31. W tym roku do walki o mandat przystąpi 40 kandydatów. Po podziale gminy wzrosła liczba okręgów w danych miejscowościach. Chróścice będzie reprezentowało 5 radnych. Tylko w jednym okręgu i to moim okręgu wyborczym zgłoszony został jeden kandydat, który już może cieszyć się z mandatu radnego. W poprzednich wyborach tylko w moim okręgu mieszkańcy mieli możliwość wyboru Radnego spośród trzech kandydatów, w pozostałych okręgach wyborczych było po jednym kandydacie.

Mimo iż, mój okręg wyborczy pozbawiony został możliwości głosowania na Radnego to jednak zachęcam do udziału w wyborach i oddania głosu na kandydata na wójta, do rady powiatu oraz sejmiku wojewódzkiego….

Ważny temat wyborczy podwyżki w gminie Dobrzeń Wielki

Zastanówmy się się dlaczego Rada Gminy nie uchwala taryf na wodę i ścieki ?

Postaram się wyjaśnić. W 2016r. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę, wnioski z kontroli znajdują się poniżej.

NIK o kształtowaniu cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków
(sierpień 2016)

samorządy nie wykorzystywały skutecznie swoich uprawnień i nie chroniły mieszkańców przed systematycznym wzrostem cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. W ciągu ośmiu lat ceny te wzrosły o ponad 60 proc., co istotnie odbiegało od poziomu inflacji w Polsce. Także wzrost nakładów na modernizację i rozbudowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej – choć znaczący – nie był wystarczającym uzasadnieniem skali wzrostu cen”.

Samorząd nie wykorzystywał skutecznie posiadanych narzędzi regulacyjnych, w postaci m.in. prawa do weryfikacji wniosków taryfowych oraz zatwierdzania taryf. Sposób stosowania obowiązujących przepisów preferował ochronę interesów przedsiębiorstw. Dostępności cenowej usług dla obywateli nie traktowano jako równie ważnego zagadnienia”.

źródło:

Dlatego Rząd opracował ustawę która miała na celu ochronę mieszkańców przed nadmiernymi podwyżkami.

Ustawa przyznaje spore kompetencje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki wodnej

Od 1 stycznia w tym obszarze osłabiona zostanie natomiast pozycja organów jednostek samorządu terytorialnego

Od 2018 roku gospodarowaniem zasobami wodnymi co do zasady będzie zajmował się jeden podmiot: Wody Polskie. Wiele kompetencji i zadań zostanie przydzielonych jednostkom organizacyjnym i organom wyróżnianym w ramach jego struktury.

Stworzono podmiot Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, którego celem była ochrona przed nadmiernymi podwyżkami.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, zwane dalej Wodami Polskimi, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz. U. poz. 1566 i 2180), oraz statutu nadanego w ramach Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U. 2017 poz. 2506).

Wody Polskie są państwową osobą prawną w skład której wchodzą następujące jednostki organizacyjne:
  1. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie;
  2. regionalne zarządy gospodarki wodnej z siedzibami w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu;
  3. 50 zarządów zlewni;
  4. 330 nadzorów wodnych.
Prezes Wód Polskich albo dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej zatwierdzają taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, opiniują projekty regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz rozstrzygają spory między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami ich usług.


Dlatego zarzuty względem Rady Gminy są nieuzasadnione.

Tam na górze „mądrzy ludzie” stwierdzili, że Rada Gminy-




samorządy nie mają kompetencji do ustalania taryf, robią to 




niewłaściwie. Stworzono ustawę, powołano instytucję Wody 




Polskie jako właściwy organ. Więc jeżeli ceny taryf za wodę i 




ścieki zostały zatwierdzone przez Regionalny Zarząd 




Gospodarki Wodnej powinno się uznawać, że podwyżki 




przewidziane przez PROWOD są uzasadnione?




W tej sytuacji kompetencje samorządu (Rady Gminy) zostały 




ograniczone i pozostaje ustalić dopłatę do taryf w momencie 




wejścia w życie podwyżek.




Zmiany dotyczące stawek za wodę i ścieki


Po dłuższej nieobecności na blogu zmobilizowałam się, aby sprostować pewne plotki które krążą na facbooku.
Radni Gminy Dobrzeń Wielki to nie jakaś „klika” każdy został wybrany przez swoich wyborców, podobnie jak każdy z mieszkańców w naszej gminie ma prawo zgłosić swoja kandydaturę w najbliższych wyborach i oddać swój głos, do czego szczególnie zachęcam.
Każdy z nas samodzielnie i w sposób niezależny uczestniczy w sesjach i głosuje nad uchwałami.
Osoby, które śledzą mój blog wiedzą, że o oczyszczalni ścieków i podwyżkach wspominałam w poście w grudnia 2017 roku. 
Wyjaśniałam jakie informację posiadają Radni i jakie zostały nam przekazane przez prezesa spółki.
Jestem ostatnią osoba, która byłaby zadowolona z ponoszenia większych opłat za wodę i ścieki, wiem jak wygląda mój rachunek.


Ale warto wiedzieć, że taryfy na wodę i ścieki nie zatwierdzali i nie ustalili Radni

Na podstawie decyzji wydanej przez dyrektora Regionalnego 

Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie"

zostały zatwierdzone taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego 

odprowadzania ścieków na okres 3 lat.






W grudniu 2017 roku przedstawiona została prezentacja w której ujęte zostały informację co wpływa na wysokość taryf.
24 maja Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie ustalenia dopłaty do ceny taryfowej z tytułu odprowadzania ścieków w wysokości 1,5zl. do ceny 1m3.

Na pewno nie ma wątpliwości, że kolejna Rada Gminy w momencie gdy pożywki wejdą w życie zmieni wysokość dopłat z 1,5 na np. 5zł? 

Podobnie nie unikam odpowiedzi na trudne pytania dlatego od czterech lat prowadzę bloga, facbooka, udostępniam mail, telefon oraz możliwość komentowania moich wpisów. Wiec nie traktujmy Rady Gminy jako obcych, nieobecnych. Kto jest chętny ten korzysta z tych możliwości.  

Łatwo oceniać trudniej działać. Moja przygoda w Radzie Gminy dobiega końca. Krytykantów i sceptyków w stosunku do działań radnych jest wielu...