Ważny temat wyborczy podwyżki w gminie Dobrzeń Wielki

Zastanówmy się się dlaczego Rada Gminy nie uchwala taryf na wodę i ścieki ?

Postaram się wyjaśnić. W 2016r. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę, wnioski z kontroli znajdują się poniżej.

NIK o kształtowaniu cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków
(sierpień 2016)

samorządy nie wykorzystywały skutecznie swoich uprawnień i nie chroniły mieszkańców przed systematycznym wzrostem cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. W ciągu ośmiu lat ceny te wzrosły o ponad 60 proc., co istotnie odbiegało od poziomu inflacji w Polsce. Także wzrost nakładów na modernizację i rozbudowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej – choć znaczący – nie był wystarczającym uzasadnieniem skali wzrostu cen”.

Samorząd nie wykorzystywał skutecznie posiadanych narzędzi regulacyjnych, w postaci m.in. prawa do weryfikacji wniosków taryfowych oraz zatwierdzania taryf. Sposób stosowania obowiązujących przepisów preferował ochronę interesów przedsiębiorstw. Dostępności cenowej usług dla obywateli nie traktowano jako równie ważnego zagadnienia”.

źródło:

Dlatego Rząd opracował ustawę która miała na celu ochronę mieszkańców przed nadmiernymi podwyżkami.

Ustawa przyznaje spore kompetencje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki wodnej

Od 1 stycznia w tym obszarze osłabiona zostanie natomiast pozycja organów jednostek samorządu terytorialnego

Od 2018 roku gospodarowaniem zasobami wodnymi co do zasady będzie zajmował się jeden podmiot: Wody Polskie. Wiele kompetencji i zadań zostanie przydzielonych jednostkom organizacyjnym i organom wyróżnianym w ramach jego struktury.

Stworzono podmiot Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, którego celem była ochrona przed nadmiernymi podwyżkami.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, zwane dalej Wodami Polskimi, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz. U. poz. 1566 i 2180), oraz statutu nadanego w ramach Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 grudnia 2017 r. (Dz.U. 2017 poz. 2506).

Wody Polskie są państwową osobą prawną w skład której wchodzą następujące jednostki organizacyjne:
  1. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie;
  2. regionalne zarządy gospodarki wodnej z siedzibami w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu;
  3. 50 zarządów zlewni;
  4. 330 nadzorów wodnych.
Prezes Wód Polskich albo dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej zatwierdzają taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, opiniują projekty regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz rozstrzygają spory między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami ich usług.


Dlatego zarzuty względem Rady Gminy są nieuzasadnione.

Tam na górze „mądrzy ludzie” stwierdzili, że Rada Gminy-




samorządy nie mają kompetencji do ustalania taryf, robią to 




niewłaściwie. Stworzono ustawę, powołano instytucję Wody 




Polskie jako właściwy organ. Więc jeżeli ceny taryf za wodę i 




ścieki zostały zatwierdzone przez Regionalny Zarząd 




Gospodarki Wodnej powinno się uznawać, że podwyżki 




przewidziane przez PROWOD są uzasadnione?




W tej sytuacji kompetencje samorządu (Rady Gminy) zostały 




ograniczone i pozostaje ustalić dopłatę do taryf w momencie 




wejścia w życie podwyżek.




2 komentarze:

  1. Zacznę ot tego że zwykły człowiek żyje swoimi problemami i gdy słyszy podwyżkę czy za wodę czy za prąd , śmieci , gaś itp... co sobie myśli ? brakuje pieniędzy w budżecie a jakie nasuwa się rozwiązanie kwota razy ilość mieszkańców dziura załatana , ci co żądzą są ograniczeni a dlaczego do ich stać na tą podwyżkę i nie muszą szukać innych rozwiązań dostaniesz rachunek musisz go zapłacić .

    OdpowiedzUsuń
  2. Dlatego w najbliższych wyborach "zwykły mieszkaniec" powinien oddać głos w wyborach by nowa Rada Gminy, przed zbliżającą się podwyżką na miarę możliwości zwiększyła dopłaty do 1m3. Oczywiście dopłata ta będzie się wiązała z ograniczeniem funduszy na inne "przyjemności"

    OdpowiedzUsuń

Łatwo oceniać trudniej działać. Moja przygoda w Radzie Gminy dobiega końca. Krytykantów i sceptyków w stosunku do działań radnych jest wielu...